60PM9700 LG’nin En İyi Kontrast Değerli TV’si

Share

Plazma TV görüntü kalitesinden dolayı en az LED TV’ler kadar tercih ediliyor. Fakat satış grafiklerine bakıldığında deniz seviyesine yakın yerlerde daha fazla tercih edildiği görülüyor. Bunun sebebi de plazma da kullanılan teknoloji sebebiyle deniz seviyesinde daha iyi çalıştığıdır. Sıkıştırılmış iyonize gazların elektrik akımı altında ışık yayarak oluşturduğu görüntülerin deniz seviyesinden yukarılara çıktıkça kalitesinde bozulmalar olduğu gözleniyor. İç basıncın artmasıyla görüntü hücrelerinin çalışması da kısıtlanıp, görüntüde titreşimler meydana geliyor. Yüksek yerlerde kullanılan plazmaların çok daha fazla enerji tüketerek soğutucu fanlarını sık kullanmaları sebebiyle yoğun bir gürültü oluşturmaları da ayrı bir dezavantaj.

Fakat bu eksilere sahip olan plazmalar neden hala tercih ediliyor? Çünkü diğer panellere oranla muhteşem bir görüntü kalitesi ve kontrast oranı sunabiliyor. Görüntü hücrelerinin herbiri kendi ışığını kendisi üretiyor ve koyu renkler oluşturulmak istendiğinde istenilen bölgedeki görüntü hücrelerinin elektrik akımını kesmemiz yeterli oluyor. Bu sayede de gerçek siyah tonu elde edilmiş olunuyor ki bu kontrast oranlarına da yansıyor. 5.000.000:1 kotrast değerine sahip olan LG 60PM9700, LG’nin ürettiği en iyi plazma TV’lerden biri. 60 inç yani 152,4 cm boyutunda olan LG 60PM9700 plazma TV’mizde görüntü kalitesini arttırmak amacıyla eklenmiş olan Anti-Glare Filter adlı filtre görüntüdeki sisi kaldırarak çok daha berrak ve net görüntüler oluşturabiliyor. Tabi bu filtre koyu renkleri yoğun olan yayınlarda daha kaliteli izlemenize olanak sağlıyor, açık ve canlı renklerin yoğun olduğu görüntülerde devreye girmiyor.

LG’nin mümkün olduğunca tüm akıllı TV’lerine koymaya çalıştığı Triple XD Engine adlı görüntü motoru arka planda görüntüleri ekrana getirmeden önce üç aşamalı bir görüntü iyileştirme sürecinden geçiriyor. Contrast, Clarity ve Color diye adlandırılan üç aşamadan Clarity işlevi, görüntüdeki piksellenmeleri ortadan kaldırarak berrak bir görüntü oluşturuyor. Contrast adından da anlaşılacağı üzere siyah beyaz dengesini mükemmel bir şekilde koruyor. Son olarak Color seçeneği de renk skalasını çeşitlendirerek görüntüdeki renkleri çok daha canlı ve parlak hale getiriyor. Full HD (1920×1080) çözünürlüğe sahip olan plazmamız daha düşük çözünürlükte ki yayınların çözünürlük kalitesini arttırarak ekrana sunuyor ve bu işlevi basic versiyonu ile gelen Resolution Upscaler ile yapıyor.

LG mühendisleri tarafından geliştirilmiş olan Resim Sihirbazı’nın son versiyonu tercih edilmemiş olsa da ikinci versiyonda gayet iş görür nitelikte. Resimleriniz TV’nizde görüntülenmeden önce Resim Sihirbazı II’nin ayarlarını uygulayarak ekrana getirilir ve isterseniz varsayılan ayarları kendi keyfinize göre yeniden yapılandırabilirsiniz. Ayrıca Real Cinema 24p adlı özelliğe de sahip olan akıllı TV’miz, bu çok yetenekli işlevi sayesinde ekranı soğuk ve cırtlak renklerden arındırarak daha sıcak ve kontrast ayarı düzgün yapılmış renklerle sunuyor.

60pm9700-

5.000.000:1 kotrast değerine sahip olan LG 60PM9700, LG’nin ürettiği en iyi plazma TV’lerden biri. 60 inç yani 152,4 cm boyutunda olan LG 60PM9700 plazma TV’mizde görüntü kalitesini arttırmak amacıyla eklenmiş olan Anti-Glare Filter adlı filtre görüntüdeki sisi kaldırarak çok daha berrak ve net görüntüler oluşturabiliyor.

8 adet görüntü modu bulunan LG 60PM9700 plazma TV’sinin 3D teknolojisi olarak FPR’ı kullanmaması eksi bir yönü olarak karşımıza çıkıyor. LG ile Samsung arasında süregelen bir savaş da 3D teknolojisinde idi ve LG, FPR gözlükleri ile hem Samsung’un SG gözlüklerden çok daha ucuz hem de daha kaliteliydi. Fakat 60PM9700 plazma TV’sinde LG, yeni teknolojiyi kullanmayı tercih etmeyerek 3D SG teknolojisini kullandı ki bu da plazma TV’mizin eksilerinden sayılabilir. 2D’den 3D’ye format değişikliğini destekleyen LG 60PM9700 plazma tv, 3D Derinlik Kontrolü ve 3D Görüş Açısı Kontrolü işlevleri ile 3D deneyimini ileri bir boyuta taşıyor. Fakat yine söylemeden geçemeyeceğimiz bir eksiklik de Dual Play’in yokluğudur ki bu özellik tek ekranda ekranı bölmeden çift kişilik oyunları oynamanıza olanak sağlıyordu.

Tek yollu iki hoparlöre sahip olan LG 60PM9700 plazma TV, 20W ses çıkış gücüne sahip. Dolby Digital Decoder kalitesinde ses üreten hoparlörler, surround ve 3D Sound Zooming özelliklerine sahip. Virtual Surround özelliği sayesinde farklı yönlerden gelen ses dalgaları ile evnizde mini bir sinema salonu oluşturabilirsiniz. 3D Sound Zooming özelliği ise ses dalgalarında zoomlama yaparak derinlik hissi oluşturuluyor ve bu sayede 3D yayınları izleme zevkiniz ikiye katlanıyor. Ayrıca çok işlevsel bir özellik olan Net Ses II özelliğine de sahip olan LG 60PM9700 plazma TV, bu sayede yayındaki gürültüleri en aza indirerek insan sesinin desibelini arttırıyor ve bu şekilde filmlerdeki fısıldamaları bile duymanıza imkan sağlanıyor.

Smart Menü 2.0’a sahip akıllı TV, dahili olarak Wifi Ready’e de sahip. Geleceğin teknolojisi olarak gösterebileceğimiz bu özellik ile, plazma TV’nizi kablosuz olarak Wifi veya Wifi Ready destekli ürünlerle iletişime sokabilirsiniz. Örneğin Wifi destekli gamepad, klavye, mouse veya PC’nizi akılı TV’nize kablosuz olarak bağlayabilirsiniz. Smart Share özellikli LG 60PM9700 plazma TV’nizi, kablosuz ağ kurarak akıllı elektronik cihazlarınız ile bağlayabilir, Bu sayede dosya paylaşımında bulunup, oyunlarınızı büyük ekranda oynayabilirsiniz.

DLNA ve Windows 7 sertifikası da bulunan LG 60PM9700 akıllı TV’de 4 adet HDMI ve 2 adet de USB 2.0 girişi bulunmaktadır. Plazma olması dolayısıyla muadillerine oranla daha fazla enerji tüketiminde bulunan 60PM9700, ortalama 183 W enerji tüketiminde bulunuyor. Bekleme modunda enerji tüketimi ise 0.3 W olan 60PM9700 plazma TV’miz, 5.000 TL gibi bir fiyatla satışa sunuluyor.

Kısaca LG-60PM9700

60PM9700-5


Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir