Casper VIA V6 ve VIA V6x

Share

Casper VIA V6 ve VIA V6x serisi orta seviye ve fiyat performans odaklı telefonlar olarak gözümüze çarpıyor. 1000 lira altı akıllı telefon kategorisinde yer alan modeller bu pazarı hareketlendireceğe benziyor. VIA V6 899 TL ve VIA V6x 999 TL ile piyasaya çıkacak.Hem tasarım hem de güçlü teknik özelliklerle dikkat çekecek gibi gözüküyorlar.

Donanım özelliklerinden önce tasarımla başlayalım. Tasarım ve kullanım kolaylığına önem verildiğini görüyoruz. VIA V6 7.5 mm ve 119 gram ağırlığa sahip. VIA V6x 8.3 mm ve 154 gram ağırlığa sahip. Boyut olarak bir takım farklılıkları mevcut V6x biraz daha iri boyut olarak. V6 5 inç ekrana sahipken V6x 5.5 inç ekran boyutuna sahip. Ekranlar HD IPS teknolojisine sahip. Gorilla Glass 3 cam ile korunuyorlar. Hoşa giden ayrı bir güzellik katan yönü de metal alaşımdan yapılmış çerçeveleri ve deri görünümlü arka kapağı. Modellerin hafif, ince ve şık tasarıma sahip olduğunu söylemek mümkün.

Her ikiside, Qualcomm’un yeni nesil Snapdragon 410 işlemcisini kullanıyor. 1.2 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli ve 64 bit destekleyen Snapdragon 410 işlemcisi ve Adreno 306 grafik işlemcisinin kullanıyor. Genelde bin lira altı telefonlara baktığımızda bu segmenttekilere göre çok daha güçlü bir işlemciyle geldiğini söylemek mümkün. Ayrıca 4G teknolojisini de destekliyorlar. Ülkemizde 4G teknolojisinin 2016 dan sonra kullanılmaya başlanacağı tahmin ediliyor. 2 GB RAM ve 16 GB dahili hafızaya sahipler. Ayrıca 64 GB a kadar micro SD desteği de sunmaktadır.

f 2.2 diyaframın kullanıldığı lens güç veriyor. Arka kamerası 13 MP , ön kamerası 5 MP olarak göze çarpıyor. Işık Sensörü, Gravity Sensor, Gyroscope / Jiroskop Sensörü, Magnetic Sensor, Yakınlık Sensörü de telefonda bulunan sensörler. Modelin bataryasının iyi olduğunu söylemek gerekir. Yine bu fiyata yakın ürünlere baktığımızda 2000 mAh dolaylarında olduğunu görüyoruz, ama V6 da 2400 mAh ve V6x de 2850 mAh bu da azımsanmacak bir iyileştirme. Batarya konusunda rahata kavuşturacak modeller diyebiliriz. VIA V6’da 2G olarak yani sadece görüşme gerçekleştirdiğinizde 18 saat, bekleme modunda ise 168 saat kullanıma imkan veriyor. VIA V6’da ise konuşma süresi 28 saat ve bekleme modundaki süresi 310 saat kullanım sağlıyor.

Zengin kutu içeriğine de sahip olduğunu belirtelim. Uygun fiyat, göz alıcı tasarım, güçlü teknik özelliklerle bu telefonların kullanıcaların beğenisini kazanacağını düşünüyorum.


Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir