Başlıca Televizyon Ureticisi Firmalar

Share

Her sektörde bir çok firma faaliyet göstermektedir ve bu firmalardan mutlaka bir kaçı farklılıkları ile kendilerini ön plana çıkarmayı başarmaktadır.  Söz konusu televizyon üretimi olduğu zaman da, kendisini diğerlerinden ayrıştırmayı başaran firma isimlerinden söz edilebilmektedirler.

Televizyon Ureticisi Firmalar

Televizyon ureticisi firmalardan söz etmeye başlarken hiç şüphesiz ilk sıraya, son zamanlarda hızlı bir yükseliş yapan, Kore’li Samsung firmasını koymak en mantıklı seçim olacaktır.

televizyon-ureticisiSamsung 1938 yılında Güney Kore’de Lee Byung-Chul tarafında kurulan, günümüzde pek çok alanda teknoloji üreten bir firmadır. Samsung’un ev eşyaları ya da bir diğer deyişle beyaz eşya-elektronik kapsamında ürettiği cihazların kalitesi; firmanın yalnızca bu alanlarda faaliyet gösterdiği gibi yanlış bir görüşe neden olabilmektedir. Oysa ki Samsung, tıbbi ekipmanlardan kimyasal madde üretimine kadar pek çok alanda üretim yapmaktadır. Televizyon teknolojilerindeki öncülüğü, hemen hemen aynı dönemlerde mobil cihazlar konusundaki ilerleme ile de birleşince Samsung’un bu iki alanda lider olması oldukça kısa bir süre içerisinde kaçınılmaz olmuştur.

televizyon-ureticisi-lg

LG televizyon ureticisi firmalar arasında lider konumdadır..

Televizyon ureticisi olup da televizyon teknolojilerinde Samsung ile rekabet halinde bulunan en güçlü firmalardan bir tanesi olan LG ise yine Güney Kore’de kurulmuş bir firmadır. LG, takvim olarak Samsung’dan daha sonra 1947 yılında kurulmuştur. Samsung ile benzeştiği taraf Güney Kore merkezli olmasının dışında, televizyon ve mobil cihazlar dışında da pek çok alanda faaliyet gösteriyor olmasıdır. Öyle ki LG, 110’dan fazla iş kolunda faaliyet göstermekte; bu faaliyetlerde 80 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. LG ismi ilk başlarda ‘Lucky-Goldstar’ şeklinde açılmakta idi. Sonra firmanın değişiklik kararı ile birlikte ‘Life Good’ olarak LG markasının açılımı farklı bir yöne çekildi. LG günümüzde televizyon üretiminde lider bir firma olmakla birlikte, tıpkı Samsung gibi pek çok mobil cihaz modeli ile de hızlı bir yükseliş içerisindedir.

sony-logoHer ne kadar son dönemlerde açıkladığı zararlar ile rekabete bir miktar geriden dahil olduğunu gizleyemese de, televizyon ureticisi firmalar arasında Sony halen güçlü bir duruş sergilemektedir. Sony 1946 yılında Tokyo’da kurulmuş olan bir elektronik şirketidir. Şirket geliştirme misyonundan çok, yenilik misyonu ile gündemde kalmaktadır. Zira, geçmişe bakıldığı zaman ilk kasetçalar Sony markasını taşımaktadır. Günümüzde film sektöründe halen aktif olarak kullanılan Betacam teknoloji ve en kaliteli görüntüyü sağlayan Blu-Ray teknolojisi de yine Sony markası ile dünyaya sunulmuştur. Bu cihazlara benzeyen daha pek çok yeniliği teknoloji dünyasına kazandıran Sony, aynı zamanda ‘PlayStation’ adını verdiği oyun konsolu ile çok uzun bir zamandır en iyi oyun konsolu üreticisi olarak da bilinmektedir. Sony firması ürettiği televizyonlarda da üstün bir teknoloji kullanmış; ancak özellikle Samsung tarafından elde edilen ivme nedeni ile bir miktar rekabetin gerisinde kalmıştır.

toshiba-logo

En Deneyimli Televizyon Ureticisi Toshiba

Televizyon ureticisi denildiği zaman Toshiba markasından söz edilmemesi büyük bir eksiklik anlamına gelecektir. 1875 yılında kurulmuş olan Tanaka Engineering Works şirketi ile 1890 yılında kurulan Shibaura Engineering Works şirketi 1939 yılında birleşme kararı almışlar; bu kararın sonucu olarak da ortaya çıkan şirketi ‘Toshiba’ olarak adlandırmışlardır. Toshiba da tıpkı Sony gibi Tokyo merkezli bir şirkettir. Faaliyet gösterdikleri alanlara bakıldığı takdirde ev aletlerinden, kişisel bilgisayarlara kadar pek çok ürün gamı dikkat çekmektedir. Toshiba, dünyanın en büyük 5 kişisel bilgisayar üreticisi arasında yer almaktadır. Televizyon üretimi konusunda da oldukça iyi yol kateden Toshiba, 2008 yılı itibariyle de nükleer enerji sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır.

sharp-logo1912 yılında yine Japonya’da kurulan ve öncü televizyon ureticisi firmalardan olan bir diğer elektronik devi de ‘Sharp’dır. Sharp, televizyon üretimi konusunda ‘Quattron’ ismini verdiği bir teknoloji ile kendisini en az bir adım daha öne çıkarmıştır. Bu teknoloji RGB sistemi ile yayın yapan yani görüntüyü oluşturmak için kırmızı, mavi ve yeşil renkleri ana renkler olarak kullanan televizyonlardan farklı olarak, sarı rengin de kullanılmasına dayanmaktadır. Yani, Quattron teknolijisi ile renkler, dolayısı ile de görüntünün gerçeklik ve canlılık oranı artmaktadır. Sharp tarafından ortaya çıkartılan bir diğer teknoloji AQUOS 3D teknolojisidir. Bu teknoloji de, en yalın hali ile, ‘gözlüksüz 3D’ deneyimi anlamına gelmektedir. Sharp firması da, tıpkı diğer üretici firmalar gibi televizyon üretiminin yanısıra, farklı alanlarda da üretim yapmaktadır.

panasonic-logo1918 yılında faaliyetlerine başlayan bir diğer Japon kökenli firma olan Panasonic de, televizyon üretimi konusunda gayet iyi bir çizgide ilerlemektedir. Panasonic ilk olarak 3 kişilik çalışan ekibi ile iki soketli bir ampul üreterek teknoloji yolculuğuna başlamış, günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde ürünlerinin kullanıldığı bir firma haline gelmiştir. Dünya çapında ürün sayısı 15.000 civarında olan Panasonic, televizyonlarında kullandığı teknoloji ile de sıklıkla tercih edilen markalardan bir tanesi olmayı başarmıştır ve bu başarısını da sürdürmektedir.


Share

One thought on “Başlıca Televizyon Ureticisi Firmalar

  1. Yusuf

    Keşke bulututlu televizyon yapılsada sesi sadece odada ben duysam uyuyanların rahatsız olmasını engellesydim mutlu olurdum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir