Elektronik Aletler Nasıl Temizlenir?

Share

Günümüzde bahar temizliği sadece evlerimizi değil cep telefonlarımızdan televizyonlara tüm elektronik cihazlarımızı da kapsıyor. Banyo ve mutfağımızı, dolaplarımızı temizlediğimiz gibi hayatımızın büyük bir bölümünü işgal eden elektronik aletler ‘i de belli aralıklarla ve doğru yöntemlerle temizlememiz gerekiyor. Stanford Üniversitesi öğrencileri yapmış oldukları bir araştırma sonucunda cep telefonlarımızın tuvaletlerimizden 18 kat daha fazla kir barındırdığını saptamışlar.  Peki ama, elektronik aletler ‘imizi onlara zarar vermeden etkili bir şekilde nasıl temizleriz?

Elektronik Aletler Temizliğinde Genel Kurallar

elektronik-aletler-kulaklik

Elektronik aletler temizlenmeden fişten çekilmeli, varsa bataryaları çıkarılmalıdır. İkinci olarak elektronik aletlerin temizliğinde asla amonyak gibi ağır kimyasal maddeler içeren temizleyiciler kullanılmamalıdır.

Öncelikle elektronik aletler temizlenmeden fişten çekilmeli, varsa bataryaları çıkarılmalıdır. İkinci olarak elektronik aletler ‘in temizliğinde asla amonyak gibi ağır kimyasal maddeler içeren temizleyiciler kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddeler cihazların ekranındaki koruyucu tabakalara zarar vermektedir.

Klavyeler ve televizyon kumandaları hariç, elektronik aletler asla evlerimizdeki dezenfekte edici maddelerle temizlenmemelidir. Son olarak, hiçbir elektronik cihazın üzerine doğrudan sıvı içeren sprey sıkılmamalı, sıvı önce pamuklu bir bezin üzerine sıkıldıktan sonra cihaz bu bezle silinmelidir.

Televizyon Ekranları Temizliği

Cam, plazma veya LCD televizyonların temizliğinde ev için kullanılan temizleyiciler asla kullanılmamalıdır. Televizyon ekranları hafif nemli, yumuşak, pamuklu veya mikrofiber bezlerle temizlenmelidir. Ofis ürünleri satan mağazalardan temin edilebilecek ekran temizleyiciler de kullanılabilir.

Bilgisayar ve Tablet Ekranları Temizliği

elektronik-aletler-mouseBilgisayar monitörlerinin üzerinde genellikle ince bir toz tabakası birikir. Bu toz tabakası yumuşak, kuru, pamuklu bir bezle kolayca temizlenmektedir. Bilgisayar veya tablet ekranlarının üzerinde leke varsa pamuklu bir bez çok az saf suyla nemlendirilerek silinebilir. Suyun mutlaka arındırılmış olması gerekir; çünkü musluk suyunun içindeki mineraller bu ekranların üzerindeki koruyucu tabakaya zarar vermektedir.

Klavye Temizliği

Klavyelerde toz, yiyecek artıkları, kıl ve kirler birikir. Öncelikle bir bezin üzerinde klavye ters çevrilerek iç kısmında birikmiş artıklar temizlenir;  elektrik süpürgesiyle veya klavye süpürgeleriyle de üzerindeki toz ve artıklar çekilir.

Klavye temizliğinde genellikle hava basınçlı spreyler kullanılır.  Bu sprey klavyenin üzerine sıkılarak tuşların arasındaki kirlerin yukarı çıkmasını sağlar. Sprey sıkıldıktan sonra klavye yumuşak, pamuklu bir bezle silinir. Tuşları dezenfekte etmek için ise bir beze izopropil alkol dökülerek tuşlar silinir.

Mouse Temizliği

Her gün saatlerce kullanılan bilgisayar mouseları bakteri yuvasıdır. Mekanik mouse temizliğinde mouse topu çıkarılarak yumuşak bir bezle içinde biriken kirler temizlenir, daha sonra üst kısmı bir beze izopropil alkol dökülerek silinir. Optik mouse temizliğinde piller çıkarılıp yumuşak, pamuklu bir beze izopropil alkol dökülerek silinirelektronik-aletler-tabletKulaklıkların Temizliği

Hem kulakiçi hem de kulak üstü kulaklıklarda zamanla kir ve artıklar birikir. Kulak üstü kulaklıkların temizliği için bir kap suya çok az miktarda, bir-iki damla- bulaşık deterjanı karıştırılıp pamuklu bir bezi bu deterjanlı suyla nemlendirerek kulaklıklar silinir. Kulak içi kulaklıklar ise pamuklu bir beze izopropil alkol dökülerek silinir.

Cep Telefonlarının Temizliği

Cep telefonları, pamuklu, yumuşak bir bez veya mikrofiber bir bez suyla nemlendirilerek silinir. Tek kullanımlık elektronik ekran temizliği için üretilmiş bezler de kullanılabilir. Telefonların üzerinde oluşan kirler ve lekeler nemli, pamuklu bir bez yardımıyla kolayca temizlenir. Cep telefonları sürekli kullanılan cihazlar olduğundan, iki-üç günde bir temizlenmelidir.


Share

One thought on “Elektronik Aletler Nasıl Temizlenir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir