Full HD Görüntü Kalitesi

Share

full-hd-görüntü

Full HD görüntü kalitesi yalnızca pikseller ile ifade edilmesi mümkün bir görüntü kalitesi değildir. Görüntü değerlerini merak eden bir kullanıcı ’1080i’ ve ’1080p’ terimlerini görecektir. İki görüntü de Full HD olmasına rağmen p ve i harfleri farklı görüntü oluşumlarını temsil etmektedir.

Görüntü, insanların her zaman seyir zevkinin daha yüksek noktalara taşınabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ağırlıklı olarak televizyon teknolojisinin görüntü kalitesi teknoloji kulislerinde konuşuluyor olsa da, bilgisayar monitörleri ve akıllı telefon-tablet ekranları da görüntü kalitesi açısından oldukça ileri bir noktaya ulaşmış durumdadırlar.

4K yani Ultra High Defination son zamanların en popüler konularından bir tanesi olsa da; halen 4K ekranların çok pahalı olması, teknolojinin gelişme aşamasında bulunması ve henüz 4K yayınların sayılı olması nedeni ile Full HD görüntü kalitesi kullanımda olan en iyi görüntü kalitesi olarak kabul edilmektedir. Televizyon satın almak isteyen bir kişi, Full HD görüntü kalitesi ile HD görüntü kalitesi arasındaki farkı bilmediği takdirde, beklentisinden çok daha az bir performans veren bir televizyon alma ihtimali ile karşı karşıya bulunmaktadır.

 Full HD Görüntü

FullHD görüntü, 1920 x 1080 pikselden oluşan çözünürlüğe sahip görüntüyü ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Full HD görüntü kalitesi verebilen bir televizyonda 1920 sıra ve 1080 satır piksel bulunmaktadır. Piksellerin yoğunluğu görüntü kalitesini arttırdığı için, 1920 x 1080 piksel oldukça kaliteli yani Full HD görüntü kalitesi anlamına gelmektedir. FullHD görüntü kalitesi yalnızca pikseller ile ifade edilmesi mümkün bir görüntü kalitesi değildir. Görüntü değerlerini merak eden bir kullanıcı ‘1080i’ ve ‘1080p’ terimlerini görecektir. İki görüntü de FullHD olmasına rağmen p ve i harfleri farklı görüntü oluşumlarını temsil etmektedir.

full hd-3

1080i ve 1080p Farkı

1080i, taraklı tarama adı verilen görüntü sistemi ile oluşan görüntüler için kullanılmaktadır. ‘i’ harfi, İngilizce bir kelime olan ‘İnterlaced’ kelimesini temsil etmektedir. Görüntü iki parça halinde ekrana gelmektedir; ancak iki parçanın peşpeşe gelerek birleşmesi saniyenin 30’da 1’i hızında olduğu için insan gözü tarafından algılanamamaktadır. Evlerde kullanılan Full HD televizyonlara gelen Full HD yayınlar 1080i olarak iletilmektedir. Bu teknolojinin kullanılması, sistemin 1080p ile kıyaslandığı zaman yarı yarıya daha az bant genişliği kullanmasıdır. Bu durum da yayıncı kuruluşların bir uydu frekansına tek kanal yerine çift kanal sığdırmaları; yani daha az uydu kirası ödemeleri anlamına gelmektedir.

1080i, taraklı tarama adı verilen görüntü sistemi ile oluşan görüntüler için kullanılmaktadır. 1080p ise, görüntünün ekrana tek seferde gelmesi ile oluşan çok daha kaliteli bir görüntüyü ifade etmektedir.

1080i, taraklı tarama adı verilen görüntü sistemi ile oluşan görüntüler için kullanılmaktadır. 1080p ise, görüntünün ekrana tek seferde gelmesi ile oluşan çok daha kaliteli bir görüntüyü ifade etmektedir.

1080p ise, görüntünün ekrana tek seferde gelmesi ile oluşan çok daha kaliteli bir görüntüyü ifade etmektedir. 1080, ekrandaki dikey piksel sayısını ifade eder. ‘p’ harfi ise, ‘progressive’ Türkçe anlamı ile ilerleyici anlamına gelmektedir. Görüntü ekrana tek seferde geldiği için çok daha kalitelidir. Ancak 1080i teknolojisine göre iki kat daha veri akışı yapılması anlamına gelmektedir. Bu da yayıncı kuruluşların daha maliyetli yayın yapmalarına neden olmaktadır. ‘p’ harfinin yanında görülen farklı rakamlar da söz konusu olabilmektedir. Örneğin hd 1080p 30 şeklinde kullanılan bir ifade, 30 fps anlamına gelmektedir. Görüntü hd 1080p teknolojisi ile iletilmekte ve ekrana saniyede 30 resim düşmektedir. Ekrana saniyede kaç adet resim geldiği de görüntünün netliği üzerinde etkili olmaktadır. Özellikle hareketli görüntülerde fps değerinin yüksek olması çok daha iyi bir izleme deneyimi sağlayacaktır.

Full HD görüntü kalitesi ile iletilen görüntüyü alabilmek için, HD uydu alıcısına ve FullHD TV’ye sahip olunması gerekmektedir. Full HD görüntü kalitesini sağlayan televizyonlar çok çeşitli olabilmektedir. FullHD LED TV, Full HD LCD TV ve Full HD Plazma TV, LED TV’ler ağırlıkta olsa da günümüzde bir çok evde kullanılmaktadır. Hangi HD TV teknolojisi kullanılırsa kullanılsın, Full HD görüntü kalitesinin veri akışını kayıpsız sağlayabilecek olan HDMI kablolar kullanılmalı; Full HD görüntü kalitesi ile eğer iletiliyorsa Dolby Digital ses için de bir ev sinema sistemi satın alınarak, HD keyfi tamamlanmalıdır.


Share
Tagged on: , , , ,

One thought on “Full HD Görüntü Kalitesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir