LED Televizyon

Share

led-televizyon

Üç farklı şekilde aydınlatılması mümkün olan LED Televizyon lar kenardan aydınlatma yöntemi kullanıldığı zaman çok daha ince televizyonların üretilmesine imkan sağlamaktadır.

Televizyon teknolojisinde şu ana kadar gelinen ve artık bu en iyisidir herhalde dedirten pek çok teknoloji, tahmin edilenden çok daha kısa bir süre içinde geçmişte kalmıştır. Bu teknolojilerden günümüzde en çok tercih edileni LED Televizyon teknolojisidir. LED yani Light Emitting Diode, aslında çok yabancı bir kelime değildir. Zira LED ışıklar televizyonlarda kullanılmalarının öncesinde çeşitli amaçlar ile kullanılmakta, bu nedenle de hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir.

LED Televizyon

LED Televizyon da Plazma ve LCD Televizyon gibi düz ekrana sahiptir; ancak arada ciddi bir fark vardır: LED Televizyon kendi ışık kaynağını kullanır. Yani görüntü oluşumu için harici bir ışık kaynağına ihtiyaç duyulmaz. LED ışıklar gereken ışığı sağlarlar. Görüntüyü oluşturan her bir piksel için gerekli olan ışık LED’ler tarafından verilir. Siyah olması gereken piksellerde ise, piksele ışık veren LED kapatılır. Bu sayede hem elektrik tasarrufu sağlanmış olur, hem de tam anlamı ile siyah bir görüntü elde edilerek kontrast oranı arttırılmış olur. Kontrast; siyah ile beyaz görüntü arasındaki zıtlık farkı olarak adlandırılmakta ve görüntünün kalitesinde oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

LED TV’ler Neden Daha İncedir?

LED Televizyon, LCD TV gibi tek bir yöntem ile aydınlatılmaz. Üç farklı şekilde aydınlatılması mümkün olan LED Televizyonlar kenardan aydınlatma yöntemi kullanıldığı zaman çok daha ince televizyonların üretilmesine imkan sağlamaktadır. Kenardan aydınlatma yönteminde beyaz LED ışıklar, ekranın kenarlarından ışık yaymaktadırlar. Bir diğer yöntem ise, doğrudan aydınlatma yöntemidir. Doğrudan aydınlatma yöntemi ile ekranın arka kısmından ışık verilir. Bu yöntem ile üretilen LED Televizyon ‘lar kenardan aydınlatma yöntemi ile üretilen LED TV’lere göre daha kalın olmaktadır; ancak arkadan aydınlatma ile istenilen noktalarda daha iyi bir karartma sağlanabilmektedir. Led Televizyonlarda kullanılan üçüncü aydınlatma yöntemi ise, dizi aydınlatma yöntemidir. Dizi aydınlatma yönteminde ekranın arkasına sıra halinde dizilmiş LED ışıklar kullanılır. Bu şekilde üretilen bir LED Televizyon, çok daha az elektrik harcar. Ayrıca bu LED TV’lerde renk zenginliği çok daha yüksektir.

led-televizyon--320x174En Uzun Ömürlü Televizyon Hangisidir?

LED teknolojisi ilk kullanılmaya başlandığı zamandan itibaren uzun ömürlü olması ile bilinmektedir. Bu nedenle LED Televizyon ‘lar da LCD ve Plazma TV’lere göre çok daha uzun ömürlü olmaktadırlar. Aynı zamanda kullanım süresi boyunca çok daha ince ve şık olmaları nedeni ile dekorasyona artı katarlar. Yer kaplamamaları nedeni ile de yaşamda kolaylık sağlarlar. LED Televizyon kullanımında özellikle dikkat edilmesi gereken, LCD Televizyonlar gibi basınç faktörü v.b. kullanım ömrünü ve seyir zevkini etkileyecek noktalar bulunmamaktadır. Kullanıcı tarafından dikkat edilmesi gereken nokta, televizyonun temizliği esnasında uygun olmayan kimyasal malzemeler kullanılmamasıdır. Bu malzemeler yerine LED Televizyon temizliğinde kullanılmak üzere üretilmiş ve pek çok teknoloji marketinden satın alınabilecek özel ürünler tercih edilmelidir.

LED Televizyon teknolojisi, Plazma ve LCD Televizyon teknolojilerine göre çok daha yeni bir teknoloji olduğu için 3D TV teknolojisi ile de paralellik göstermektedir. Zira, LED TV satın almak isteyen bir kişinin baktığı LED Televizyon yüksek oranda 3D TV özelliği de taşımakta; ya da 3D TV satın almak isteyen bir kişinin baktığı televizyonlar büyük oranda LED TV teknolojisi ile üretilmiş televizyonlar olmaktadır. LED Televizyon teknolojisini hangi yeni teknolojinin eskiteceği konusunda henüz net bir gelişme söz konusu değildir. Elektrik kullanımı ve uzun ömür konusunda tatmin edici sonuçlar sunan LED TV’yi geride bırakabilecek bir televizyon olmamakla birlikte; özellik bazında bakıldığı zaman Plazma TV’lerdeki kontrast oranı LED TV’lerin en büyük rakibi olmaktadır. Ancak diğer özellikleri de karşılaştırmaya eklendiği takdirde, LED TV pek çok açıdan Plazma TV’leri de LCD TV’ler gibi geride bırakmaktadır.


Share

2 thoughts on “LED Televizyon

  1. Pingback: TOSHIBA 39L2333DG LED TV İncelemesi – ÜrünTanıtım.com | İnceleme ve Öneri Platformu

  2. Pingback: TOSHIBA 39L2333DG LED TV İncelemesi Ürün Tanıtımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir