LG 50LB670V Akıllı TV Tanıtımı

Share

Televizyon sektöründe birbiriyle adeta savaşan elektronik firmaları her geçen gün daha da iyisini yapabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Tabi yarışın içerisinde diğerlerine oranla Güney Kore firmaları daha çok öne çıkıyor. Özellikle LG son zamanlarda yaptığı ataklarla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu ürünlerden biri de LG 50LB670V Full HD Akıllı TV.

Televizyon üreticilerinin baş belası haline gelen zayıf işlemciler akıllı TV’leri oldukça yavaşlatıyorlardı. Televizyon fiyatlarını düşük tutmak için ucuz ve kalitesiz işlemcileri kullanan elektronik firmaları bu işlemcilerin hız problemini işletim sistemi ile çözmeyi denediler. Android, Tizen ve WebOS gibi işletim sistemlerini kullanan firmalar arasında en iyi verimi tartışmasız WebOS ile LG aldı. Daha önce iki kez el değiştirmiş olan WebOS son olarak LG’nin deneyimli mühendisleri tarafından geliştirilip akıllı TV’lere entegre edildi. WebOS’un en büyük özelliği HTML 5 kaynak koduna sahip olması dolayısıyla inanılmaz hızlara ulaşmasıdır ki diğer işletim sistemlerine oranla işlemciyi çok fazla yormayıp düşük donanım parçalarında da iyi sonuçlar verebiliyor oluşudur.

Full HD (1920×1080) çözünürlük kalitesine sahip olan LG 50LB670V akıllı TV’si WebOS işletim sistemi ile çalışan LG modellerinden sadece biri. 50 inçlik (127 cm) bu akıllı TV, 700 Dinamik MCI (Motion Clarity Index) değerine sahip. Daha önceleri frekans ile ifade edilen hız değerleri artık üreticiler tarafından MCI veya CMR diye adlandırılıyor ki 700 MCI değeri tam olarak bilinmese de 150 ila 200 Hz değeri arasında olduğu söylenebilir.

LG 50LB670V akıllı TV LED olduğundan plazma kadar kaliteli kontrast değerine sahip değil fakat burada dümeni yine LG mühendisleri ele alıyor ve LG’nin klasik kontrast geliştirmelerini 50LB670V akıllı TV’ye uyguluyor. Micro Pixel Control adlı özellik sayesinde LED TV’ler plazma TV’leri taklit ederek bölgesel olarak görüntü hücrelerini inceleyip siyah tonunu arttırabiliyor. Tru Black Control özelliğide Local Dimming işlevini görüyor ve siyah tonunu otomatik olarak kontrol altında tutabiliyor. En az siyah renk kadar oluşturulması zor olan gerçek beyaz ise LG 50LB670V akıllı TV’de Dynamic Clear White özelliği ile oluşturulabiliyor.

Görüntü geliştirmelerinde lider konumda olduğunu söyleyebileceğimiz LG, Triple XD Engine adlı yenilikçi motor sayesinde görüntüleri olduğundan çok daha kaliteli bir hale getirebiliyor. LG mühendisleri tarafından geliştirilmiş olan algoritmayı kullanan Triple XD Engine yenilikçi motoru yayınları kaynağından bağımsız olarak üç aşamalı bir süreçten geçiriyor. Contrast, Clarity ve Color adlı aşamalardan Contrast görüntünün siyah ve koyu tondaki bölgelerini çok daha belirgin hale getirirken Clarity işlevi ise görüntü üzerindeki buzlanmaları ve piksellenmeleri ortadan kaldırarak görüntüde müthiş bir berraklık oluşturabiliyor. Ve son olarak da Color işlevi görüntünün renklerini çok daha canlı ve parlak hale getirerek ekrana sunuyor.

Tüm bu geliştirmeler çözünürlük farkı dolayısıyla çok çabuk etkisiz hale gelebiliyorken LG bu sorunu da Resolution Upscaler özelliği ile gayet başarılı bir şekilde çözmüş. SD yayınların çözünürlük kalitesini dahi Full HD seviyesine çıkartabilen Resolution Upscaler işlevi sayesinde çok temiz ve net görüntüler elde edebilirsiniz. Dinamik Renk Geliştirici özelliği, ana renklerden oluşturduğu renkler ile renk skalasını çeşitlendirerek görüntülerin daha kaliteli renklere sahip olmasını sağlıyor.

LG 50LB670V, renk çeşitliğini Real Cinema 24p işlevi ile birleştirince ortaya inanılmaz kaliteli görüntüler ortaya çıkarabiliyor. Her akıllı TV’de olması gereken Real Cinema 24p işlevi görüntü üzerindeki soğuk beyaz katmanı kaldırarak çok daha canlı renklere bürünmüş gerçekçi görüntüler oluşturabiliyor.

WebOS dolayısıyla hızlı çalıştığını söylediğimiz 50LB670V akllı TV’nin bu hızı sadece kartlı ara yüzü için geçerli fakat akıcı görüntüler elde edebilmek için gerekli olan HEVC Codec ve H.264 Codec özelliklerini LG yine bu akıllı TV’sinde unutmamış. Hızlı ve akıcı sahnelerde görüntünün bulanıklaşmasını önlemek için FPS hızını yani saniyedeki kare hızını arttırabilen bu özelliklerden HEVC Codec saniyede 60 kare oluşturabilirken H.264 Codec ise saniyede 30 kare görüntü oluşturabiliyor ve bunu sadece yayındaki kareleri sıkıştırarak gerçekleştiriyor.

Yeni nesil 3D teknolojisini kullanan LG 50LB670V akıllı TV böylece titreşimsiz görüntüler oluşturarak göz ve baş ağrısını da engelleyebiliyor. Görüntüleri üst üste bindirmeden 3D formatına çevirebilen FPR teknolojisinin diğer bir iyi yanı da gözlüklerinin ucuz olması. Piyasada FPR bir gözlük 7$ iken eski nesil SG gözlükler ise 50$ civarında satılmaktadır.

2D’den 3D’ye 5 modda (Standart, Manuel, Sinema, Spor, Extreme) çevirim yapabilen 50LB670V ‘de “Derinlik Kontrolü” ve “Bakış Açısı Kontrolü” gibi işlevler de bulunmaktadır. Derinlik kontrolü işlevi gayet sağlıklı sonuçlar verebilirken aynı şeyi bakış açısı kontrolü işlevi için söyleyemiyoruz.

LG 50LB670V

Yeni nesil 3D teknolojisini kullanan LG 50LB670V akıllı TV böylece titreşimsiz görüntüler oluşturarak göz ve baş ağrısını da engelleyebiliyor.

Dual Play özelliği ile oyuncuları hedefleyen LG 50LB670V akıllı TV tek ekranda çift kişilik oyunları oynamanıza olanak sağlıyor fakat ne yazık ki Dual Play gözlükleri televizyon kutusunda gelmiyor.

Ses tarafında da elinden geleni ardına koymayan LG, 50LB670V modelinde 2.1 ses sistemine ve Dolby Digital Decoder’e yer vermiş. Ve böylece DTS kalitesinde sesler üretebiliyor. 24 Watt’lık ses çıkış gücüne sahip olan ses sistemin subwoofer ve surround özellikleri de bulunuyor.

Subwoofer ile fısıltıları dahi iyi bir şekilde duyabilirken Virtual Surround Plus ile evinizi mini bir sinemaya dönüştürebileceksiniz. Yazılımdaki yeteneklerini ses kısmında gayet iyi kullanan LG, 50LB670V modelli akıllı TV’sinde Net Ses II ve 3D Sound Zooming özellikleri ile ses deneyimini arttırıyor. Net Ses II ile insan sesi yayındaki gürültüden arındırılıp desibeli yükseltiliyor ve 3D Sound Zooming ise seste 3D algısı oluşturup sizlere çok daha iyi bir 3D zevki yaşatıyor.

Kablosuz bağlantı özellikleri ile ön plana çıkan LG 50LB670V akıllı TV’nin parmakla ve sesle kontrol işlevleri de bulunuyor. Tabi parmakla kontrol işlevi için akıllı TV’nizin harici kamerasını satın almanız gerekiyor. Sesle kontrol işlevi için ise sadece kumandanıza konuşmanız yeterli. Wifi Direct, Miracast ve WiDi işlevleri ile akıllı telefon, tablet veya bilgisayarınızdan akıllı TV’nizi kontrol edebilir, dosya paylaşımında bulunabilir, oyunlarınızı büyük ekrana taşıyabilir ve TV’nizdeki yayını taşınabilir akıllı cihazına aktarabilirsiniz.

USB ve HSMI 1.4 girişleri bulunan LG 50LB670V akıllı TV’nin ses girişleri de bulunuyor. Böylece profesyonel bir ses sistemini de rahatlıkla televizyonunuza bağlayabilirsiniz. 2.800 TL civarındaki fiyatıyla ve ön plana çıkan işletim sistemi ile LG 50LB670V akıllı TV fiyat performans oranında gerçekten çok iyi bir iş çıkarıyor.

Kısaca LG 50LB670V Full HD Akıllı TV

LG 50LB670V-


Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir