LG 50PH670S Dokunmatik Ekranlı Plazma

Share

Akıllı TV almayı düşünenlerin aklına takılan ilk soru hangi tip akıllı TV alacakları olur. LED mi, LCD mi yoksa plazma TV mi? Özelliklerine göre kıyasladığımızda üç panelinde kendine göre iyi yanları yok değil. Örneğin ışık çıktısında yani parlaklıkta LED’ler ön plana çıkarken plazmalar geride kalıyor fakat kontrast oranına bakıldığında ise tartışmasız lider olan plazma TV’ler. Enerji tüketimine bakacak olursak plazmalar arka planda kalıyor denebilir. Son olarak da üniformluk yani ekranın farklı bölgelerinde kalıcı parlaklığın bulunması sorununun üstesinden en iyi gelen panel plazmalar oluyor.

Sıkıştırılmış iyonize gazların elektrik akımı altında parlayarak görüntü oluşturması esasına dayanan plazma TV’lerde darbeler sonucu, görüntü hücrelerinde ki iyonize gazların kaybı ile ekranda ölü pikseller oluşabiliyor ve gaz yeniden doldurulamadığı gibi bunun tek çözümü komple panelin değiştirilmesi oluyor. Her bir pikselin kendi ışığını kendisinin ürettiği panellerde doğal olarak elektrik tüketimi oldukça yüksek oluyor. Zaman zaman ekranda titreşimlerin de olduğu plazmalarda hareketli görüntüler çok akıcıdır ve görüntü kalitesi muhteşemdir. Tüm bu bilgileri LG’nin 50PH670S modelli plazması hakkındaki makalemize giriş yapmadan önce aklınızda fikir oluşturması amacıyla yazdığımızı belirtelim.

LG 50PH670S plazmanın getirmiş olduğu tüm zayıf yönleri kapatabiliyor. Örneğin darbeler sonucunda ortaya çıkan ölü pikseller sorununu akıllı TV’nin önüne koyduğu sağlam cam ekran ile çözüyor. Diğer plazma üreticilerinin aksine LG koruyucu cam panel ile ekran arasındaki boşluğu sıfır düzeyine kadar indirerek görüntülerde gölgelenmeyi ortadan kaldırıyor. Bu koruyucu cam ekran LG 50PH670S de bulunan “PenTouch TV” özelliğinin kullanımı açısından da çok büyük önem arz ediyor. Çünkü sihirli kalem ile sürekli TV’ye dokunarak işlem yapacağınızdan ölü piksel sorununun oluşmaması gerekir. Pentouch TV özelliği sayesinde akıllı TV ile tablet melezi bir ürün ortaya çıkıyor ve bu ürün TV’niz üzerinde hızlı notlar almanıza, resim çizmenize, sunum hazırlayıp sunmanıza ve en önemlisi dosyalarınızı mail olarak gönderebilmenize olanak sağlıyor. Resim çizerken iki elinizi de kullanabilmeniz için geliştirilmiş olan Dual Drawing özelliği ile iki sihirli kalem kullanarak aynı anda resim çizebilirsiniz. Hazırladığınız resimleri ağ bağlantısı ile kablosuz bağlantı özelliği olan bir yazıcıdan çıkartabilirsiniz.

Full HD çözünürlük kapasitesine sahip olan LG 50PH670S, kontrast oranı olarak sınırsız kontrast diyebileceğimiz bir oranla karşımıza çıkıyor. 3.000.000:1 kontrast oranına sahip olması plazma TV’nin istenilen noktadaki pikselin elektrik akımını keserek orada gerçek siyahı elde etmesiyle oluşuyor. Plazma TV’lerin lideri olan ve tartışmasız en iyi plazmaları üreten panasonic yine de LG kadar gelişmiş özeliklere sahip akıllı TV üretemiyor. Bu özelliklerden biri de hemen hemen tüm LG akıllı TV’lerde bulunan Triple XD Engine adlı yenilkçi motoru ki bu motor sayesinde üç aşamalı bir süreçten geçen yayınların görüntüleri çok daha net ve sesleri çok daha berrak oluyor. Resolution Upscaler, çözünürlüğü arttırarak daha kaliteli görüntüler elde edebiliyor. Ancak LG 50PH670S ‘de Resolution Upscaler özelliğinin Basic versiyonu kullanılmış.

LG 50PH670S plazmanın getirmiş olduğu tüm zayıf yönleri kapatabiliyor. Örneğin darbeler sonucunda ortaya çıkan ölü pikseller sorununu akıllı TV’nin önüne koyduğu sağlam cam ekran ile çözüyor.

LG 50PH670S plazmanın getirmiş olduğu tüm zayıf yönleri kapatabiliyor. Örneğin darbeler sonucunda ortaya çıkan ölü pikseller sorununu akıllı TV’nin önüne koyduğu sağlam cam ekran ile çözüyor.

Klasik kontrast ayarlarını göremediğimiz LG 50PH670S plazma TV’de bu özelliklere gerek olmadığı da bir gerçek. LG mühendisleri tarafından geliştirilmiş olan “Resim Sihirbazı II” adlı özellik ekranda görüntülediğiniz resimlere otomatik olarak varsayılan ayarları yükleyerek resimlerinizin çok daha net ve kaliteli olmasını sağlıyor. Real Cinema 24p özelliğine de sahip olan LG 50PH670S plazma TV bu sayede cırtlak renklerden ziyade gerçek hayattaki renk tonlarında renkler üreterek en kaliteli görüntüleri sunuyor.

50 inç (127 cm) boyutlarındaki LG 50PH670S, LG’nin 3D alanındaki deneyimlerinden de gayet iyi faydalanıyor. Görüntüyü 2D’den 3D’ye en kaliteli şekilde çevirebilen 50PH670S plazma TV’nin bu özelliğinde maalesef sadece 2 mod bulunuyor. Ayrıca LG 50PH670S 3D Derinlik Kontrolü, 3D Görüş Açısı Kontrolü ve 3D Sound Zooming özelliklerine de sahip.

3D Sound Zooming özelliği ile seste derinlik algısı oluşturarak 3D zevkini ikiye katlayabiliyor ve surround özelliği ile gerçekten çok iyi işler çıkartabiliyor. Tek yollu 2 hoparlörden oluşan ses sistemi 20 W ses çıkış gücü sağlıyor ve bu da gayet yeterli denebilecek bir düzeyde. Virtual Surround Plus özelliği ile sizi sarmalayan bir ses ortamı oluşturarak seyir zevkinizi ve sinema keyfinizi arttırıyor. Seste ki geliştirmeleriyle ön plana çıkan LG bu plazmasında da Net Ses II ’yi kullanıyor ve böylece sesteki pürüzlenmeleri veya gürültüyü ortadan kaldırıyor.

 Windows 7 ve 8 sertifikasına sahip olan LG 50PH670S ‘nin Smart Share özelliğinin olduğunu da belirtmemizde fayda var. Bağlantı özellikleri arasında ön plana çıkan DLNA, Miracast ve Wifi Direct özellikleri sayesinde akıllı cihazlarınız ile 50PH670S plazma TV’niz arasında kablosuz olarak iletişim sağlayabilir, dosya aktarımında bulunabilir ve oyunlarınızı büyük ekranda rahatlıkla oynayabilirsiniz. Ayrıca kablolu bağlantı olarak 3 adet HDMI girişi bulunan LG 50PH670S’nin MHL (Mobile HD Link) özelliği sayesinde akıllı telefonunuzu plazmanıza bağlayabilir, oyunlarınızı oynayabilir ve en önemlisi akıllı telefonunuzu TV’nizden şarj edebilirsiniz.

Aksesuarları arasında sadece sihirli kumandası bulunan TV’nin pentouch kalemi ve 3D gözlükleri ayrı olarak satılmaktadır ki bu da plazma TV’nin eksi bir yanı olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası 1.700 TL’ye dahi bulabileceğiniz LG 50PH670S plazma TV, “Pentouch TV” özelliği ile ön plana çıkıyor. Ve tüm özelliklerini göz önünde bulundurduğumuzda alınabilecek bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

LG 50PH670S ‘nin Bazı Özellikleri

lg-50ph670s


Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir