LG 60PA6500 Plazma TV İnceleme

Share

Akıllı TV’lerin lideri olarak gösterilen LG, ürettiği LED ve plazma paneller ile pazar payını her geçen yıl daha da arttırmakta. Üstün özelliklerden arındırılmış LG 60PA6500 plazma TV sadece görüntü kalitesi ile ön plana çıkmayı tercih ediyor. Sıkıştırılmış iyonize gazlardan oluşan görüntü hücreleri sayesinde istenilen noktalarda siyah tonunu arttırabiliyor.

İstenilen görüntü hücresi bloğunun elektrik akımını keserek gerçek siyah değerine ulaşmayı başaran plazmalar sınırsız kontrast değerlerine ulaşabiliyor. Fakat oldukça hassas olan plazma TV’lerin en büyük eksisi darbe sonucu oluşan ölü pikselleri. 60.000 saatlik ömürlerini görüntü hücrelerindeki gazların boşalması ile tamamlayan plazmalar dış etkenlerden de etkilenerek bu gazların serbest kalması sonucu ömürlerini tamamlayabiliyor. Ve geri doldurulması imkansız olan bu gazlar ölü piksel denilen kararmış noktaların oluşmasına sebep olur. Bu soruna ek olarak soğutma fanının gürültüsünü de ekleyebiliriz. Görüntü hücrelerinde İç Basıncın yükseldiği yüksek rakımlı yerleşim yerlerinde plazma TV’nin görüntü motoru çok daha fazla efor sarfeder ve aşırı ısınır. Aşırı ısınan plazma panelin soğutma fanı da aynı şekilde yoğun çaba göstererek ısınan akıllı TV’yi soğutur ve geriye müthiş bir gürültü kirliliği bırakır ki bu TV karşsında sizi deliye döndürebilir. Gelişen teknoloji ile çoğu eksikliklerini gidermiş olan plazma panellerden LG ürünü olan LG 60PA6500 plazma TV’si üstün özelliklere sahip olmasa da kategorisinde ki muadillerine kafa tutacak yetenekte.

LG-60PA6500

Real Cinema 24p adlı gayet yetenekli bir özelliği de bulunan LG 60PA6500 plazmanın bu özelliği büyük fark yaratıyor.

Görüntü kalitesinde LED ve LCD panelleri geride bırakan plazma TV’ler bunu bildiğimiz gibi kontrast ayarları ile gerçekleştiriyorlar. Siyah ve beyaz tonların birbirine oranını damalı zemin testlerinden geçirerek öğrenebildiğimiz kontrast değerlerinde beyaz renk siyah renk kadar kolay elde edilmiyor. Siyah tonlar için elektrik akımının kesilmesi yeterli iken gerçek beyaz için bu geçerli değil ve çoğu plazmada da gerçek beyaz elde edilemiyor. 3.000.000:1 kontrast değerine sahip olan LG 60PA6500 plazma TV’si gerçek beyazı üretmede gayet başarılı. Görüntünün canlılığını ve parlaklığını büyük oranda arttıran beyaz ton sayesinde görüntüler olduğundan çok daha parlak görünebiliyorlar.

Görüntü kalitesini arttırmak için kontrast değerlerinin yeterli olmadığını düşünen LG, 60PA6500 plazmasında çözünürlükten ödün vermemek için Resolution Upscaler özelliğini de 60 inçlik devine eklemiş. Resolution Upscaler özelliğinin “Basic” versiyonunun bulunması hiç de problem yaratmıyor ki çözünürlüğü düşük olan SD yayınları yüksek çözünürlük kapasitesine (Full HD 1920×1080) terfi ettirerek, kapasitesini sonuna kadar kullanıyor.

LG denince akla gelen ilk şey tartışmasız yenilikçi akıllı TV motoru oluyor. Triple XD Engine adlı bu motor sayesinde LG çok büyük bir başarı yakalamış durumda ve bunun sebebi de görüntü üzerinde gerçekleştirilen üç aşamalı adımlar. Color, Clarity, ve Contrast olarak açabileceğimiz adımlardan Clarity ile görüntü üzerindeki kumlanmalar giderilerek berrak ve keskin görüntüler oluşturulur. Color ile renk ayarlaması yapılır ve görüntünün canlılığı parlaklığı arttırılıp görüntü gerçeğe yaklaştırılır. Ve son olarak da yakından tanıdığımız Contrast ayarı ise görüntü hücrelerindeki siyah dengesini algıyıp otomatik olarak ton ayarlaması yapılır. Real Cinema 24p adlı gayet yetenekli bir özelliği de bulunan LG 60PA6500 plazmanın bu özelliği büyük fark yaratıyor. Bu özellik, görüntünün cırtlak ve soğuk renklerini kaldırarak görüntü üzerindeki sisi temizliyor. Çok daha gerçekçi ve canlı görüntüler oluşturan Real Cinema 24p görüntüleri göz için en ideal olan akıcılıkta (saniyede 24 kare) yayınlıyor.

60PA6500Dolby Digital Decoder ses kalitesinde hizmetinize sunulan 1 yollu 2 hoparlör ses sistemi ile kaliteli ses üretebilen LG 60PA6500 plazma TV’nin ses çıkış gücü 20 W. Virtual Surround özelliği bulunan plazma TV bu sayede yayına odaklanmanızı sağlayan bir ses ortamı oluşturur ki bu özellik ile bir an yayının içinde olduğunuzu zannedebilirsiniz. 5 ses modu bulunan LG 60PA6500 plazma TV, Net Ses II özelliğinden de mahrum bırakılmamış. Bu özellik ise insan sesine torpil geçerek yayın esnasında düşük desibelli insan sesinin gürültü arasında kaybolmasına izin vermiyor. 3D Sound Zooming özellikli ses sistemi, ses dalgalarında derinlik algısı oluşturarak üçüncü boyutu seste sağlayabiliyor.

3 adet HDMI ve 1 adet de USB 2.0 girişi bulunan LG 60PA6500 akıllı plazma TV, genel olarak güç tüketimi fazla olan plazmalara nispetle normal diyebileceğimiz bir seviyede enerji tüketiyor. 50 ila 60 Hz arasında çalışan plazma TV’nin voltaj gücü 220V ~ 240V değerinde. B enerji seviyesinde bulunan LG 60PA6500 plazma TV’nin ortalama güç tüketimi ise 183 W. 2.500 TL ila 3.000 TL arası bir fiyatta bulabileceğiniz 152 cm.’lik LG 60PA6500 plazma TV, plazmadan vazgeçemeyenler için tam yerinde bir tercih olabilir

Özetle LG 60PA6500 Plazma TV

60pa6500


Share
Tagged on: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir