LG 60PM6900 Full HD Plazma TV

Share

LG’nin 60 inçlik Üstün Özellikli Dev Plazması LG 60PM6900

Televizyon sektöründeki gelişmeler sayesinde evrim geçiren plazma paneller artık eskisi gibi sorunlar yaratmıyor. Plazma TV’ler artık görüntüyü titretmiyor ve soğutma fanlarından kaynaklanan gürültüyü de an aza indirebiliyor. Plazma panellerin kaderinde var olan bu sorunlar özellikle Güney Kore’li elektronik firması LG tarafından başarılı bir şekilde çözülebiliyor. Fakat gerçekçi olmak gerekirse her güzelin bir kusuru olduğu gibi LG’nin de ufak bir sorunu var. LG’nin her plazması için geçerli olmayan bu sorun görüntünün bir gölge gibi TV ekranına yapışmasıdır ve bu gölge problemi ya da bir diğer adıyla hayalet görüntü kanal değiştiğinde de arka planda belirerek kötü bir görüntü oluşturabiliyor. Bilindiği üzere plazma panellerin ömürleri yaklaşık olarak 60.000 saat civarındadır ve bahsettiğimiz hayalet görüntü sorunu plazmanın ömrünün son demlerinde ortaya çıkan bir problemdir.

60 inçlik LG 60PM6900 akıllı plazma TV, LG’nin  gelişmiş özelliklere sahip bir Full HD ürünü olarak karşımıza çıkıyor. 1920×1080 piksel kapasiteli 152 cm’lik LG 60PM6900 plazması tam 3.000.000:1 kontrast oranına sahip. Plazma olması dolayısıyla yüksek kontrast değerine sahip olmasını doğal karşılayabileceğimiz LG 60PM6900 akıllı TV’nin akıcılığını arttırabilmek için LG, 600Hz Sub-Field Driving özelliğini eklemiş ve bu sayede görüntülerin saniyede ekrana gelme sayısını %50 oranında arttırabiliyor.

LG-60PM6900

1920×1080 piksel kapasiteli 152 cm’lik LG 60PM6900 plazması tam 3.000.000:1 kontrast oranına sahip.

Hızlı ve akıcı sahnelerde büyük önem arz eden 600Hz Sub-Field Driving özelliği, akıcılıktan ödün vermeyerek görüntülerin bulanıklaşmasını da önlüyor. Görüntü gerçekliğinde LED ve LCD’lere büyük fark atan LG 60PM6900 plazması, bu farkı açmak niyetinde olacak ki bunu Real Cinema 24p özelliği ile de destekliyor. Real Cinema 24p özelliği ile görüntüler üzerinde büyük bir fark yaratan LG 60PM6900 plazması özellikle görüntülerin renkleri ile oynayarak renklerde ki canlılığı ve parlaklığı arttırabiliyor. LG’nin hemen hemen tüm akıllı TV’lerinde kullandığı ve algoritmalarını kendisinin ürettiği Triple XD Engine adlı görüntü motoru sizlere iyi bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Görüntüler üzerinde üç aşamalı bir iyileştirme uygulayarak renkte, keskinlikte ve kontrastta görüntüyü daha kaliteli seviyelere çıkarabiliyor. Özellikle keskinliğe etkisi büyük olan Triple XD Engine görüntü motoru sayesinde görüntülerin renkleri de hiç olmadığı kadar canlı ve parlak olabiliyor. LG, ayrıca Resolution Upscaler Basic özelliğini kullanarak görüntüyü kaynağından bağımsız bir şekilde Full HD çözünürlük kapasitesine yükseltebiliyor.

3D özellikli akıllı TV’miz 3D teknolojisi olarak SG’yi kullanıyor. Eski nesil teknoloji olarak adlandırılan SG’nin yeni nesil FPR’a göre (tartışmalı da olsa) bazı olumsuz özellikleri mevcut. Öncelikle FPR gözlüklere nazaran yaklaşık on kat daha pahalı olan gözlükleri pasif değiller ve 3D’yi kendileri üretebiliyorlar bu nedenle de çok daha gerçekçi 3D deneyimi yaşamış oluyorsunuz fakat film izlerken uzanmak isterseniz görüntü bir anda kayboluyor. Çünkü gözlük görüntüyü karşıdan düz olarak alamayınca 3D’ye de çeviremiyor. Otomatik format algılama özelliği bulunan LG 60PM6900 akıllı TV’si 2D’den 3D’ye ve tam tersi işlemleri gerçekleştirebiliyor. 3D Derinlik Kontrolü ve 3D Görüş Açısı Kontrolü özellikleri de bulunan plazmamızın derinlik kontrolü işlevi gayet iyi çalışsa da aynı performansı görüş açısı kontrolü işlevi göstermiyor. Yeni nesil akıllı plazmalarda bulunan dokunmatik özelliği bu plazmamızda da karşımıza çıkıyor. LG 60PM6900 plazmanın “Pentouch” adlı özelliği sayesinde TV ekranında resim çizebilir, Office dosyalarınızı açıp düzenleyebilir ve hatta e-mail dahi gönderebilirsiniz. İstediğiniz dosyanın köşesine not alabilmenize de imkan sağlayan 60PM6900 akıllı TV’de iki elinizi kullanarak da çizim yapabilirsiniz ve dilerseniz resimlerini kablosuz ağ bağlantısı kurabileceğiniz bir yazıcıdan çıkartabilirsiniz. Sunumlarınıza çalışırken, sıkıldığınız anda, film izleyerek kendinizi eğlendirebileceğiniz LG 60PM6900 akıllı TV ses özellikleri bakımından da yoksun görünmüyor.

60PM6900Tek yollu iki hoparlör ses sistemine sahip olan LG 60PM6900, Dolby Digital Decoder ses sıkıştırma teknolojisini kullanıyor ve bu nedenle kaliteli sesler üretmekte de hiç zorlanmıyor. 20 Watt ses çıkış gücüne sahip olan 60PM6900 plazma TV, Virtual Surround ve Net Ses II özelliklerine de sahip. Virtual Surround ile etrafınızı kuşatan bir ses ortamı yaratarak, evinizde mini bir sinema ortamı oluşturan LG 60PM6900, Net  Ses II ile de yayın esnasında desibeli düşük olan insan sesini algılanarak desibelini arttırılıyor. Böylece filmlerdeki hiçbir fısıltıyı kaçırmıyorsunuz. Ayrıca 3D’ye katkı sağlayan bir özellik olarak karşımıza çıkan 3D Sound Zooming özelliği; seste 3D algısı oluşturup yayınların 3D kalitesini ikiye katlıyor ki bu da kullanıcılar tarafından beğenilen bir özellik.

Bağlantı özelliklerine geçecek olursak; ilk olarak şunu söyleyebiliriz ki LG 60PM6900 akıllı TV, Smart Menü 2.0’ı kullanıyor ve çevrimiçi hizmetleri olarak da Premium İçerikler’e sahip. Skype Ready özellikli LG 60PM6900 ‘de, dilerseniz harici bir kamera satın alarak, görüntülü konuşma da yapabilirsiniz. Windows 7/8  ve DLNA sertifikalarına sahip olan akıllı TV’miz WiDi, Wifi Direct ve DLNA özellikleri ile kablosuz iletişimi de destekliyor. Akıllı telefon, tablet veya bilgisayarınız ile LG 60PM6900 arasında dosya aktarımı yapabilir, videolarınızı oynatabilir ve oyunlarınızı büyük ekranda, çok daha keyifli bir şekilde oynayabilirsiniz. Simplink yani diğer adıyla HDMICEC olan özelliği sayesinde LG 60PM6900 akıllı TV ve ona HDMI kablo ile bağlı tüm cihazlar sadece bir kumandadan kontrol edilebilir. 4 adet HDMI™ ve 2 adet de USB 2.0 girişi bulunan 60PM6900 plazma TV’nin enerji tüketimi ortalama 183 Watt. Enerji verimliliği olarak B sınıfı bir ürün olan 60PM6900 Full HD TV fiyatları yaklaşık olarak 2.800 TL civarlarında. Gelişmiş özellikleri ve LG gibi bir firmanın desteği ile rakiplerini geride bırakan 60 inçlik bu dev full hd tv fiyatları itibariyle de alınabilecek plazma TV’ler arasındadır.

Kısaca LG 60PM6900 Full HD Plazma TV

lg-60pm6900-1


Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir