LG Smart Share Nedir?

Share

LG Smart Share

LG Smart Share; LG’nin akıllı cihazlar arasında DLNA (Digital Living Network Alliance) sertifikası dahilinde kablosuz bağlantı ile paylaşım yapılabilmesini sağlayan özelliğidir.

LG Smart Share; LG’nin akıllı cihazlar arasında DLNA (Digital Living Network Alliance) sertifikası dahilinde kablosuz bağlantı ile paylaşım yapılabilmesini sağlayan özelliğidir. Bu özellik sayesinde akıllı telefonunuz ile akıllı televizyonunuzu ya da kişisel bilgisayarınız ile akıllı telefon veya televizyonunuzu bir birine bağlayarak dosya ve içerik paylaşımı yapabilirsiniz.

LG Smart Share İle Paylaşmak

‘Paylaşmak’ içinde bulunduğumuz dönemin en etkili kelimelerinden bir tanesidir. Teknolojinin ulaşabildiği her nokta mutlaka paylaşma isteği ile kesişmekte; bu durum da üretici firmaların paylaşım üzerinde çok daha yoğun bir şekilde çalışmalarına neden olmaktadır. Akıllı cihazlar ile oldukça sık yapılan, ‘anı paylaşma’ aktivitesi ya da akıllı cihazlar arasında paylaşım yapma gereksinimi…

Paylaşım yapmak insanlar arasında alışılagelmiş yöntemler ile yapılması çok da zor olmayan bir eylem olsa da, cihazlar arası paylaşım düşünüldüğü kadar kolay yapılamamaktadır. Zira farklı yapıdaki pek çok cihaz, birbirleri ile uyum sorunları yaşamakta; ayrıca bu cihazları birbirleri ile iletişim kurabilir hale getirebilmek için iyi bir bilgisayar bilgisine sahip olunması gerekmektedir. Hemen her evde akıllı telefon, tablet bilgisayar ve smart tv bulunduğu gerçeği göz önüne alındığı takdirde, cihazlar arası oluşması muhtemel kablo trafiği de oldukça can sıkıcı bir görüntüye yol açacaktır.

LG, teknolojideki ağırlığını televizyon teknolojisine ayıran öncü firmalardan bir tanesi olmakla birlikte; bu yerini koruyabilmek için kendini geliştirmeye devam eden bir firmadır. Smart TV konusunda da en iyi seçenekleri sunan LG Smart Share özelliği ile paylaşım yapmanın zorluklarını da ortadan kaldırmayı başarıyor. Piyasada bulunan pek çok cihaz gibi, LG Smart TV de, Lg Smart Share özelliği için DLNA adı verilen teknolojiyi kullanmaktadır.

DLNA, birden fazla cihazın birbirleri ile kablosuz olarak iletişim kurmasını sağlayan bir sistemdir ve elektronik cihazlar arasında sıklıkla kullanılmaktadır. DLNA yani Digital Living Network Alliance) cihazlarda bir sertifika dahilinde yer alır ve DLNA sertifikasına sahip olan cihazlar arasında veri alışverişi gayet kolay bir şekilde yapılabilir. 2003 yılında kullanıma sunulan DLNA sistemi ile, bilgisayar üzerindeki bir filmi televizyon üzerinden paylaşım yaparak seyretmek mümkün olmaktadır. Bunun için paylaşıma dahil olan her cihazın DLNA sertifikasına ve sertifikanın getirdiği yazılıma sahip olması yeterlidir.

LG Smart Share

LG de LG Smart Share teknolojisini DLNA sertifikası üzerine kurmuştur. DLNA sertifikası ile birlikte gelen bir LG Smart TV, DLNA sertifikasına sahip farklı cihazlar ile iletişim halinde kalabilmektedir.

LG de Smart Share teknolojisini DLNA sertifikası üzerine kurmuştur. DLNA sertifikası ile birlikte gelen bir LG Smart TV, DLNA sertifikasına sahip farklı cihazlar ile iletişim halinde kalabilmektedir. Cihazlar arası bağlantı için PLEX Media isimli bir yazılımın kurulması ilk koşul olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. PLEX Media internet üzerinden kolaylıkla indirilebildiği için, bu yazılımı kullanma aşamasında herhangi bir sorun yaşanması olası değildir. Yazılımın bilgisayara kurulmasının ardından yapılması gereken bir takım ayarlar söz konusudur.

PLEX Media üzerindeki paylaşım klasörlerini seçmek yapılacak ilk işlem olacaktır. Paylaşım klasörü oluşturmak için PLEX Media ara yüzünden dilediğiniz medya dosyalarını seçmeniz yeterli olacaktır. Seçim yaptıktan sonra LG Smart TV menüsünden ‘Medya Bağlantısı’ seçeneği ile PLEX Media üzerinden paylaşıma açılan dosyalara televizyon üzerinden ulaşmak mümkün olacaktır. Böylece klasörlerde bulunan filmler, diziler ve şarkılar televizyon üzerinde izlenebilecek, dinlenebilecektir.

PLEX Media, daha önceleri kullanılan Nero Media Home ile kıyaslandığında kesinlikle çok daha işlevsel bir uygulamadır. Zira Nero Media Home yine DLNA sistemini kullanır ancak gelen veride değişiklik yapamaz. PLEX Media ise, ses ve görüntü üzerinde değişiklik yapabilmektedir. DTS formatlı bir sesi AC3 formatına çevirebilir, ekrana tam sığmayan bir görüntüyü sığdırabilir ve daha pek çok değişiklik yapılmasına olanak sağlar. Bu nedenle de PLEX Media, LG Smart Share için en çok tercih edilen yazılım olmaktadır.

Neden LG Smart TV üzerinde USB girişi var iken böyle bir sisteme ihtiyaç duyulacağı da sıklıkla sorgulanan şeylerden bir tanesidir. Bir videoyu ya da müziği USB bellek ile diğer cihaza taşımak, gerektiğinde başka bir cihaz için yeniden belleğin yerini değiştirmek zamanla sıkıcı bir hal alacaktır. Oysa LG Smart Share ile hiç bir cihazın yerini değiştirmeden, farklı bir donanıma gerek duymadan tüm dosyaları cihazlar arasında paylaşmak çok kolay ve işlevsel bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.


Share

One thought on “LG Smart Share Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir