LİNUX İŞLETİM SİSTEMİ GENEL BİLGİLER

Share

Linux nedir? Linux bir işletim sistemidir. Son yıllarda windowsa rakip olabilicek bir işletim sistemidir. Açık kaynaklı ve ücretsizdir. Açık kaynak demek kullanıcılar tarafından tekrar tekrar programlanabilir olmasıdır. Yani bir kullanıcının geliştirdiği yerden diğer kullanıcılarda geliştirip üzerine bişeyler koyabilir bu şekilde birikimli olarak ilerleyen bir sistemdir. Bu kadar gelişmesinin altında yatan sebepte işte budur herkes tarafından geliştirilir.

Linux 1998 yılında IBM, Oracle, Borland ve Corel gibi şirketler tarafından desteklenmiştir. Linuxun yanında yer almayan tek şirket ise çoğumuzun kullandığı ve her ürün piyasaya sürdüğünde parayla satan windows işletim sisteminin sahibi Microsofttur.

Peki kaynak kodlarının açık olmasındaki sebep neydi bunu geliştirenler para kazanamayacak mı ? Bu sorunun cevabına vermek istersek Linuxun amacı işletim sistemlerini parasız hale getirmek değildi. Her programcının biraz daha gelişime destek olmasını sağlamaktı. Yani her şeyin para olmadığını anlatır bir örnek linux.

Kimler linux kullanabilir? Öncelikle bilgisayar kullanmak için bilgisayar bilgisine sahip olmanız gerektiğini düşünmüyorsanız ve bilgisayar ile uğraşmak hoşunuza gitmiyorsa tavsiyem linux kullanmamanızdır. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda uğraşarak çözmek ve denemek hoşunuza gitmiyorsa gene kullanmanızı tavsiye etmem. Sizin yapmanız gereken birilerine para vererek onlar aracılığıyla sorunları çözmektir. Yani işletim sistemi satın almaktır.

Bilgisayar başında zaman geçirmekten hoşlanıyorsanız, bilgisayarda çıkan problemlerle uğraşmak hoşunuza gidiyorsa, diğer işletim sistemlerinin sizi sıktığına ve sınırladığına inanıyorsanız, donanımınızdan daha çok performans istiyorsanız, Linux size göre olabilir.

Linux performans ve donanımı kullanma açısından çok iyidir. Eski bilgisayarda bile çalışabilir bir sistemdir. Windowsta sıkça karşılaştığımız ve donanımla iletişimsizlikten meydana gelen mavi ekran gibi sorunları yoktur. Kolay kolay çökmeyen bir sisteme sahiptir. Çoğu linux dağıtımı USB belleğinizde bile çalışabilir. Diyelim siz bir sorunla karşılaştınız ve bunu bildirdiğinizde ücretsiz olarak dünyanın herhangi bir yerindeki birisi tarafından yeni bir yama ile düzelmesi mümkündür. Üstelik bunun için para vermenize gerek yoktur. Ayrıca linux açık kaynak olduğundan virüs diye bir kelime linux sözlüğünde yer almaz.

Ancak bu yazıdan sonra her haliyle muhteşem çalışan bir sistem olduğunu düşünmek yanlıştır. Herkes tarafından kullanılamadığından kaynaklanan bazı sorunları vardır. Yeterince yaması ve windowstaki kadar uygulaması yoktur. Tabi birde Linuxta sorunlarınızı çözmek için sık sık Terminali kullanmak gereklidir.

Bedava olduğuna göre kesin bir şey vardır kanısını kırıp Linuxun gelişimine destek sağlamak gerekir. Ne kadar çok kullanıcı olursa o kadar çok gelişir ve programların ve desteklerinin sayısı artar. Bir kere olsun Linuxu deneyelim :)

 


Share

2 thoughts on “LİNUX İŞLETİM SİSTEMİ GENEL BİLGİLER

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir