Plazma Tv ve Plazma TV Teknolojisi

Share

Plazma, gazlar üzerinden çalışan ve görüntü oluşturan bir ekran teknolojisidir. CRT yani tüplü televizyonların oldukça uzun bir süre tercih edilmesinin ardından, televizyon teknolojisinde ince ekranları ön plana çıkaran plazma TV teknolojisi; hem bir çok yeniliğin önünü açmış, hem de CRT TV’leri neredeyse tamamen ortadan kaldırmıştır.

plasma-tv-2

İlk Plazma TV fikri, 1936 yılında ortaya atılmıştır. Bu fikri ortaya atan Macar mühendis Kalman Tihanyi, fikrini bilim çevrelerine sunduktan 28 yıl sonra ilk plazma ekran üretilmiş ve kullanıma sunulmuştur.

İlk Plazma TV fikri, 1936 yılında ortaya atılmıştır. Bu fikri ortaya atan Macar mühendis Kalman Tihanyi, fikrini bilim çevrelerine sunduktan 28 yıl sonra ilk plazma ekran üretilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Bu ekran yalnızca bilgisayar monitörlerinde kullanılmış, televizyon teknolojisinde kullanılmamıştır. Giderek yaygınlaşan plazma monitörler, düz ekran ile tanışan kullanıcılar tarafından çok sevilmiştir. Ancak hızla ilerleyen teknoloji ve beraberinde gelen çözünürlük konusundaki gelişmeler, bu ekranların popülaritesinin de çabuk sona ermesine neden olmuştur. Ekran boyutu olarak 15′ ya da 17′ olan bu monitörler, beklenilen kaliteyi sağlama konusunda geride kalmıştır. Takvimler 1970 yılını gösterdiğinde ilk iyon gazı ile çalışan plazma TV üretilmiştir. Bu televizyon oldukça büyük bir adım olmuştur ve uzun süre etkisini sürdürmüştür. Öyle ki 1983 yılına kadar ciddi boyutlarda bir yenilik getirilmemiştir. 1983 yılında en büyük bilgisayar üreticilerinden birisi olan IBM, 19′ boyutunda yani 48 cm ebadında bir plazma ekran üretmiştir. Bu ekranı geçmişteki ekranlardan ayıran faktör, boyutunun biraz daha büyük olmasıdır.

1992 yılında dünya çapında tanınan teknoloji şirketi Fujitsu, 21′ boyutunda yani 53 cm olan bir plazma ekranı piyasaya sürmüştür. Bu ekranı bu zamana kadar üretilen ekranlardan ayıran en büyük özellik; günümüzde kullanılan ekranların bu ekrandan sonra artan çalışmalara dayanmasıdır. Zira 1994 yılında Panasonic, 1997 yılında yine Fujitsu çok ciddi çalışmalara imzalarını atmışlardır. Fujitsu firmasının 1997 yılında ürettiği plazma ekran bu defa çok daha büyük boyutlarda idi. 42′ yani 107 cm olan bu ekran 852×480 piksel çözünürlüğe sahipti. Fujitsu’nun bu ekranını aynı boyutlarda ve aynı çözünürlükte olan Philips’in ekranı takip etti.

Plazma TV teknolojisi yerini LCD TV teknolojisine bırakarak 2006 yılından sonra çok daha geri planda kaldı. Bunun nedeni, plazma ekranların büyük olmadıkları takdirde çok kaliteli görüntüler verememesi idi. LCD TV’ler ise küçük boyutlu ekranlarda da oldukça kaliteli görüntüler verebiliyordu.

plazma-tv

Panasonic tarafından 2010 yılında piyasaya sürülen neoplazma teknolojisi plazma teknolojisinde dengeleri değiştirmeyi başardı.

Ancak Panasonic tarafından 2010 yılında piyasaya sürülen neoplazma teknolojisi plazma teknolojisinde dengeleri değiştirmeyi başardı. Neoplazma ekranlarda piksel yanması denilen olay meydana gelmemekte idi. Aynı zamanda neoplazma ekranlar, diğer plazma ekranlara göre çok daha uzun ömürlü idi. Yüksek çözünürlük ile çekilmiş görüntülerde de çok daha kaliteli bir deneyim sağlamakta idi. Tüm bunlar plazma TV teknolojisinde, Panasonic firmasını diğer firmaların önüne geçirmiş oldu.

Pazma TV

Plazma TV’ler iki panel arasına enjekte edilen Neon ve Xenon gazlarının değişkenlik göstermesi ile görüntü elde edilmesine dayanan bir teknolojiye sahiptir. Ekrandaki her piksel, içinde neon ve xenon gazlarını barındıran kapalı hücrelere sahiptir. Hücrelerin arka kısmında mavi, yeşil ve kırmızı olmak üzere üç farklı renkten oluşan fosforlar vardır. Ekran açıldığında iki panel arasındaki gazlar, plazma halini alır ve UV ışınları için bir kaynak haline gelir. Oluşan üç farklı renkteki ışık, fosfor katmanına çarpar, renk çeşitliliği artar ve görüntü elde edilir.

Plazma TV Avantajları

Plazma TV’lerin diğer TV’lerden ne gibi farklılıkları olduğu her daim merak konusu olmuştur. Bir Plazma TV daima iyi bir görüntü sağlayıcıdır. Özellikle görüntünün bozulma riskinin yüksek olduğu hareketli görüntülerde Plazma TV çok iyi bir performansa sahiptir. LCD TV’lerde olduğu gibi kısıtlı bir izleme açısına sahip değildir. Aksine 175 dereceye kadar iyi bir izleme deneyimi sunabilmektedir. LCD ve LED TV’lere göre çok daha fazla çözünürlük sağlarlar ve daha fazla renk sayısına sahiptirler.

Plazma TV’ler için sayılabilecek tüm artı özelliklerin yanında, bir takım dezavantajlardan bahsetmek de mümkündür. Bu dezavantajlardan ilki, hareketsiz bir görüntünün ekranda uzun süre kalması sonucu oluşabilecek olan piksel yanmasıdır. Piksel yanması sonucu, görüntü değişse bile ekranda uzun süre kalan hareketsiz görüntü uzun süre kaybolmaz. Bunun dışında Plazma TV’lerin bir diğer eksi özelliği görüntü şiddetini ayarlayan yansıtıcıların ve soğutucuların neden olabileceği gürültülerdir. Çok şiddetli olmasa da bu gürültü bazı kullanıcıları rahatsız edebilmektedir. Plazma TV’lerin küçük ekranda çok iyi performans sağlayamadığı, en iyi performans için minimum değerin 37′ olması gerektiği de önemli bir noktadır.


Share

One thought on “Plazma Tv ve Plazma TV Teknolojisi

  1. Pingback: Plazma TV Nedir ? Ürün Tanıtımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir