Galaxy S 4

Share

Galaxy-S-4-Mini

Firma Samsung Galaxy S 4 ’ün 5 inç’lik ekranını sevmeyenler, büyük ekrandan haz etmeyenler için Samsung Galaxy S 4 Mini ’yi 4.3 inç’lik bir oranla piyasaya çıkardı.

Samsung Galaxy S 4 Gün geçmiyor ki piyasaya bir akıllı telefon daha sürülmesin. Tüm bu telefonların kendine göre birçok iyi ve kötü özelliği var. Hangisi alsam diye de baya düşünüp duruyoruz. Piyasaya yeni çıkacak olan telefonları değil de, birazcık geriye gidip Samsung’un göz bebeği S4 Mini’ye baksak nasıl olur? Bence bir bakalım…

Malumunuz Samsung Galaxy S 4 ilk çıktığı zamanlar ortalığı kasıp kavurmuştu. Çok ilgi görmüştü. S3’ten daha da fazla sattı hatta. Firma da Samsung Galaxy S 4 ’ün 5 inç’lik ekranını sevmeyenler, büyük ekrandan haz etmeyenler için Samsung Galaxy S 4 Mini ’yi 4.3 inç’lik bir oranla piyasaya çıkardı. Bu durumda büyük ekran sevmeyenler için S4 mini’nin ekran boyutu daha kullanışlı bir hale geldi.

Cihaza öncelikle bir göz atacak olursak S4’teki gibi telefonun sol yanında ses düğmesi, sağ yanına ise açma/kapama düğmesi bulunuyor. Üst tarafta kulaklık girişi alt tarafta ise Micro SD girişi bulunuyor. Cihazın ekranının altında artık klasikleşmiş olan Galaxy düğmeleri var. Bunlar hepimizin bildiği: Ortada Home tuşu, sağda ve solda ise dokunmatik olarak kullanabileceğimiz menü ve geri tuşları var.

Cihazın arka bölümünde tek bir LED flaşla desteklenen, 8 mega piksel değerinde bir kamera bulunuyor. Bu kamerayla çekilen görüntülerde yapay ışık altında az da olsa bir miktar kumlanma gözlemliyoruz. Ama gün ışığında kamera mükemmele yakın fotoğraflar çekebiliyor. Ön kameranın da 1.9 mega piksel çözünürlük sunduğu ve Full HD çekimler yapabileceğinizi de hatırlatalım.

Galaxy S 4 –  Galaxy S 4 Mini

Samsung_Galaxy_S4_mini-Peki, bu ‘çok iyi’ telefonu ‘ağabeyi’ S4’le karşılaştırırsak nasıl bir sonuç çıkar? Ona da hemen bakalım. Donanım tarafından başlarsak Galaxy S 4’te 2 mega piksel ön kamera ve 13 mega piksel değerinde arka kamerası bulunuyor. S4 minide ise 1.9 mega piksellik ön kamera ve 8 mega piksellik arka kamera bulunuyor. Aradaki farkı soracak olursanız, Samsung Galaxy S 4 ’ün daha iyi fotoğraf çektiği kanıtlanmıştır. Ayrıca S4’te 8 çekirdekli bir işlemci bulunuyor. 4 tane 1.6 GHZ ve 4 tane de  1.2 GHZ yer alıyor. Galaxy S 4 minide ise çift çekirdek ve 1.7 GHZ hızı bulunuyor. Bu rakamlar tabi ki de telefonun kullanımında sırasında çok fark ediliyor.

Çok kısa bir şekilde kullanıcı yorumlarına bakarsak çok iyi yorumlar gördüğümüzü söyleyebiliriz. Şikayet az, çok az. Hatta yok denecek kadar az. Cihazın iyi çalıştığını söyleyen yorumlar daha fazla. Yani cihazı satın alan kullanıcılar epey memnun görünüyor.

Velhasıl kelam aradaki 600 TL sizin için fazla önemli değilse, eğer telefonu internet işleriniz ve diğer işlerinizde daha çok kullanıyorsanız bizim size tavsiyemiz Samsung Galaxy S 4 olacaktır. Ama telefonu pek de aktif olarak kullanmıyorsanız, sadece sosyal paylaşım sitelerine ve bu gibi ufak işlerde kullanıyorsanız bu durumda tavsiyemiz elbette Galaxy S 4 Mini olacaktır, hem küçük ekranıyla cebe daha da sığar. Fakat biz bu durumda Samsung’un göz bebeklerinden birini kullanmamak için bir sebep göremiyoruz…


Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir