SAMSUNG GALAXY S6 VE SAMSUNG GALAXY S6 EDGE

Share

samsung1

Samsung piyasada bir süredir sıkıntılar yaşamaktaydı kullanıcılar özellikle hep aynı tip telefon yapılmasından şikayetçiydi. Rekabet adına önemli bir parça samsung galaxy s6. Bundan dolayı tasarımı ve yazılımı sıfırdan yapılmıştır. Diğer telefonlarından farklı olduğunu hissediyorsunuz. Samsungun merakla beklenen telefonunda bakalım ne yenilikler mevcut.

GELİŞ TARİHİ VE FİYATI

En önemli konulardan birisi Türkiyede ne zaman satışa çıkarılacağı, 10 Nisan’da satışlara başlaması beklenmektedir. Diğer önemli nokta fiyatı,

32 GB depolama hafızasına sahip Galaxy S6 2500-2600 tl aralığında,

32 GB depolalamaya sahip Galaxy S6 Edge ise 3200 tl civarında olması bekleniyor.

64 GB ve 128 GB depolamaya sahip olanlarda ise kampanyalı olarak satılması beklenmekte, tam bir fiyat aralığı mevcut değil şuan için.

DİZAYN

Telefonu elimize aldığımızda, elinizle olan uyumu gerçekten harika. Samsungun gelenekselliğinin dışına çıktığı görülüyor. Baktığımızda samsungun vazgeçemediği alüminyum kasa ve plastikten vazgeçildiği görülüyor. Kulanılan malzeme ise metal cam karışımı bir malzeme. Bu yapı daha kompakt ve uyumlu gibi görülüyor. Bu yapıdan yapıdan dolayı artık pil haznesine erişilemiyor. Bu yapı iphone ada benzetilebilir. Ama samsung için gerçekten büyük bir yenilik olduğu kesin.

Ultra ince , 0.27 inç (6.8mm) kalınlığa sahip. Gerçekten diğer rakipleri karşısında bunun bir avantaj olduğu kesin. 138 gram ağırlığında ve gerçekten çok hafif. Bu da samsungu bir adım öne taşıyan unsurlardan biri. Ayrıca yukarda da belirttik 32-64-128 GB modelleri mevcut ve microSD kart desteği artık yok.

Renklerine gelecek olursak, arka yüzey tamamen cam ve Beyaz İnci, Siyah Safir, Altın Platin ve Mavi Topaz gibi mücevherleri andıran renkler olduğu görülüyor.

Parmak izi okuyucu sensör mevcut. Kamera iphone dakine benzer bir çıkıntı oluşturmuş. Samsungun sürekli arkada kullandığı hoparlör artık alt kısımda yer alıyor. Ama yüzde 50 daha güçlü ses kalitesine sahip.

Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge arasındaki fark, özet olarak Edge in meydana getirdiği premium hissi denilebilir. Ekranda çift kavis yer almakta. Bu kıvrımlar çok keskinde değil. Bildirimler konusunda kolaylık sağlamayı hedeflemiş. Ayrıca çerçevesiz bir görüntü sağladığından daha hoş bir görüntü oluşturuyor.

EKRAN

5.1 inç ekran boyutu. Samsungun Quad HD (1440 x 2560) çözünürlüğe sahip ilk modeli oldu. Çözünürlük ve ekran gerçekten muazzam diyebiliriz. Gerçekten açık ve net bir ekran. Parlaklık seviyeside açık havada artık daha net görüntü imkanı sunacak.

KAMERA

Öncelikle kameranın her daim uyku modunda olduğunu ve açılma hızının gerçekten çok iyi olduğunu söylemek gerekir. 16 MP arka kamera 5 MP ön kamera. Ayrıca ışık algısında da yüzde 34 oranında iyileştirmeler mevcut artık ışığın az olduğu zamanlarda geceleri bile rahatlıkla çekim yapabilirsiniz. Fotoğraf meraklıları için gerçekten iyi bir cihaz.

YAZILIM

Bana kalırsa en önemli gelişmeyi burada göstermiş gibi gözüküyor. Android 5.0.2 sürümünü temel alıyor. TouchWiz arayüzündeki gereksizliklerin kaldırılması oldukça hoş olmuş. Daha hızlı menuler arası geçiş ve önceki telefonlarda var olan takılmalar yavaşlamalar aşılmış gibi gözüküyor. Artık daha sade ve kullanıcıya daha yakın gözüküyor. Ayrıca arayüzde pastel renkler kullanılması sizi telefonun içine çekicek. Samsung Pay dikkat çekici servislerden birisi. Kullancıları kredi kartı taşıma zorunluluğundan kurtarmayı hedefleyen bir uygulama ve parmak izi okuyucu ödeme şeklini benimsiyor. Ayrıca TouchWiz de güzel temalarda mevcut.

DONANIM VE PERFORMANS

Bu konuda gerçekten radikal değişiklikler yapılmış durumda.14nm üretim teknolojisiyle üretilen 8 çekirdekli ve 64 bit destekleyen Exynos 7420 işlemcisi, Mali-T760 grafik işlemci, 3GB LPDDR4 RAM ve yeni geliştirilmiş hızlı depolama birimiyle gerçekten iyi olduğunu gösteriyor. Veri yazma ve okuma konusunda gerçekten bilgisayar sınıfı değerler gösteriyor. Eski cihazlarına göre performans olarak yüksek miktarda iyileştirmeler olduğu kesin. Cihaz Galaxy Note 4 e göre yüzde 30 daha fazla performans sunuyor.

BATARYA

Baktığımızda acaba mı dedirtiyor. Öncelikle kablosuz şarj özelliği mevcut. Ayrıca kablolu şarj konusunda da iyileştirmeler mevcut. 10 dk şarj ile 4 saat kullanım sunabileceği iddia ediliyor. Öyle gözüküyor ki tasarlanan bu ince yapı pilden fedakarlık edilmiş gibi. Galaxy S5 te 2800 mAh pil gücü varken Galaxy S6 da 2550 mAh gücü mevcut. Ama yazılımda yapılan iyileştirmeler sonucu bir çok yönden daha az pil tükettiği iddia ediliyor.


Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir