Toshiba Tecra Z50-A-11E İncelemesi

Share

TOSHIBA TECRA Z50-A-11E (9)

i5-4300U vPro işlemci kullanılan Toshiba Tecra Z50-A-11E, 64bit yönerge setiyle 1,9Ghz frekansa sahip. Turbo Boost ile çalışma hızı maksimum 2.9Ghz’e kadar yükselebilmektedir.

Bu yazımızda Toshiba’nın pek çok farklı seriye yer veren TECRA ailesinden Z50 serisine ait A-11E modelini inceleyeceğiz.

i5-4300U vPro işlemci kullanılan Toshiba Tecra Z50-A-11E, 64bit yönerge setiyle 1,9Ghz frekansa sahip. Turbo Boost ile çalışma hızı maksimum 2.9Ghz’e kadar yükselebilmektedir. 64bit yönerge seti kullanılan işlemcide 3MB akıllı ön bellek ve maksimum 16GB RAM desteği bulunmakta.

Grafik özelliklerini bütünleşik olarak çalıştığından dolayı işlemcilerin resmi sayfalarından da doğrulayabileceğinizi hatırlatarak yine de grafik kartını inceleyelim. İntel HD Graphics 4400 grafik kartının grafik frekansı minimum 200Mhz maksimum 1.2Ghz olarak 1696MB görsel bellek sağlamaktadır. Daha kaba ve yuvarlanmış bir tabirle söylemek gerekirse 1.5GB ekran kartına sahip fakat ekran kartı harici bir kart değil işlemcinin görsel kartı. Ayrıca ekran kartının 1696MB görsel bellek sağlamak için 64bit işletim sistemi ve 4GB RAM ile çalışması gerekmekte. Teknik özelliklere daha detaylı baktığımızda sistemde 4GB RAM önemli bir konu olmaktadır. 1600Mhz hızında 4GB RAM ile gelen Toshiba Tecra Z50-A-11E ’de RAM’in biraz az kullanıldığını söyleyebiliriz. Maksimum RAM desteği sağlanmak istenirse eğer 4GB RAM sökülüp 2 slota 8×2 şeklinde 8GB RAM takarak toplam 16GB RAM ile kullanılabilir, bilgisayarın maksimum RAM desteğine rağmen neden en az yarısı kullanılmadı bilinmemekle beraber ortalamasının altında kalabileceğini belirtmemiz gerekiyor.

Toshiba Tecra Z50-A-11E ‘de Sistem Belleği

Toshiba Tecra Z50-A-11E ‘de sistem belleği 500GB Sata bir hard disk ile sağlanmış, hard disk günümüz dizüstü bilgisayarlarına baktığımızda ortalama olarak SSD kullandığını düşününce yetersiz gelebilir, fakat 7200rpm dönüş hızıyla bilgisayarın hard diskinin vasatın bir çıta üstünde olduğunu söyleyebiliriz.

TECRA Z50-A-11E ‘nin işletim sistemine baktığımızda TECRA ailesinde sürekli yinelenen Windows 7 ile karşılaşıyor ve hiç şaşırmadığımızı belirtiyoruz. Kullanıcıların dünyada önemli bir oranda Windows 7’yi sevmesinden midir bilinmez içerisinden Windows 7 kurulu çıkarken ürün içerisinden de Windows 8.1 Professional DVD’si çıkmaktadır. Burada yeri gelmişken cihazda optik sürücü bulunmadığını yani Windows 8.1 Pro DVD’sini kurmakta dâhil bütün DVD, CD işlemlerinizde harici bir optik sürücüye ihtiyacınız olduğunu belirtelim.

TECRA Z50-A-11E

Toshiba Tecra Z50-A-11E sadece 1,8kg ağırlık ve 20mm incelikle tasarımına ikinci artıyı kazandırıyor. 4 hücreli lityum iyon bataryası ile maksimum 8 saat ömür sunarak standart olan bazı özelliklerine rağmen pil ömrü standardını ikiye katlıyor diyebiliriz.

İsterseniz, daha göz önünde olan özellik türlerinden de bahsedelim. 15,6” ekran boyutuyla standart bir boyut sunuyor. 1920×1080 yani Full HD kaliteyi de ekran kartı sayesinde desteklemekte, yine monitörün tepki süresi 17ms ve yenileme hızı 85Hz olarak belirtiliyor. Görünüşü ise siyah mat klavye ile birlikte Magnezyum yapıya sahip gri metalik fırçalanmış tasarım ile karşımıza çıkıyor.

Toshiba Tecra Z50-A-11E sadece 1,8kg ağırlık ve 20mm incelikle tasarımına ikinci artıyı kazandırıyor. 4 hücreli lityum iyon bataryası ile maksimum 8 saat ömür sunarak standart olan bazı özelliklerine rağmen pil ömrü standardını ikiye katlıyor diyebiliriz.

Birer adet standart olarak bulunan DC, monitör, RJ-45, mikrofon, kulaklık ve kart okuyucu girişlerinden farklı olan daha doğrusu her bilgisayarda farklılık arz eden girişlere bakarsak, 1 adet USB 2.0, 3 adet USB 3.0, FULL HD destekli HDMI çıkışı göze çarpıyor. Kamera ise yine artı bir özellikle Full HD Web cam olarak yer alıyor.

Hard disk koruması (darbe aldığında hard diski korumaya alır), Dayanıklı Tasarım (magnezyum alaşımlı kasası sayesinde ekstra sağlamlık sunar), Sıvı Sızdırmaz Klavye (bilgisayarınıza sıvı döküldüğünde genellikle klavyesinden sızdırdığından sıvıya karşı dayanıklılık sunar) gibi özellikleriyle TOSHIBA farkını hissedebilirsiniz fakat bu unsurları satıcınızdan doğrulamanız gerektiğini incelemelerimizde üreticinin genel politikalarını baz aldığımızı özellikle belirtmek isteriz.

TOSHIBA TECRA Z50-A-11E (5)Toshiba Tecra Z50-A-11E işlemcisi ve turbo frekansıyla öne çıksa da işlemcisinin standart performansı ve ekstra harici bir ekran kartına sahip olmaması gibi nedenlerle yerine göre eleştiriyi hak edebilir; burada önemli olan nokta üreticilerin ürünü hangi amaca yönelik tasarladığına dikkat etmektir. Şayet bir oyuncu bilgisayarı arıyorsanız üreticinin bu amaca yönelik piyasaya sürdüğü cihazları incelemelisiniz. Yine bilgisayar olarak taşınabilir bir iş istasyonu arıyorsanız aynı üreticinin sırf bu amaç üzerine piyasaya sürdüğü modelleri inceleyebilirsiniz. Nasıl ki bu bilgisayardan beklememeniz gereken özellikleri belirtiyorsak, oyuncu ya da iş istasyonu tarzı cihazlardan da beklememeniz gereken özellikler bulunmaktadır. Örneğin bir oyuncu dizüstü bilgisayarının bile TECRA Z50-A-11E gibi ince, hafif ve şık olmasını bekleyemezsiniz, belki de kaba tasarımı bile size şık gelebilir yine de ince ve hafif olması beklentisine girerseniz hayal kırıklığı yaşayacağınızı hatırlatmak isteriz. Özetle Toshiba Tecra Z50-A-11E ofis uygulamalarında, seyahat sırasında, masanızda küçük ama etkili bir etken olarak ya da orta seviye oyunları bile rahatlıkla oynarken ortam koşullarına dayanıklı olması açısından sıkıntılar çıkartmayacak aksine uyumlu olacak ve isteklerinize hitap edecektir.

Özetle Toshiba Tecra Z50-A-11E

Toshiba-Tecra-Z50-A-11E


Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir